Planowanie działań Służb Utrzymania Ruchu to jedno z najważniejszych czynności jakie są realizowane w kulturze TPM. Zapraszam na warsztaty związane z planowaniem działań Techników UR – Planned Maintenance gdzie Twoi pracownicy dowiedzą się więcej na temat tej części TPM.
Warsztaty TPM prowadzone są w sposób bardzo aktywny. Część teoretyczna wzmacniana jest ćwiczeniami praktycznymi które w sposób realny pokazują uczestnikom korzyści
z poszczególnych narzędzi i kroków TPM.
Plan warsztatów poniżej:
Planned Maintenance
Program warsztatu:
I- Wprowadzenie do TPM
Wprowadzenie do kultury TPM. Uczestnicy odpowiedzą sobie czym jest TPM (gra szkoleniowa), jakie są nowe role mechanika i operatora oraz jakie funkcje pełni 5S i Kaizen w ramach TPM.
II- Autonomiczne Utrzymanie Ruchu z punktu widzenia Utrzymania Ruchu
W ramach szkolenia zwrócimy uwagę jaką rolę pełni Autonomiczne Utrzymanie Ruchu w codziennych działaniach Utrzymania Ruchu. Uczestnicy poznają poszczególne kroki, etapy wdrażania TPM-AM oraz jak dział Utrzymania Ruchu powinien wspierać wdrażanie TPM Autonomous Maintenance.
-
Pierwsze czyszczenie – akcja „czerwona kartka”.
Omówienie pierwszego i kluczowego kroku podczas wdrażania TPM-AM. W tym kroku omówimy czym jest ten krok, jaki jest jego cel i jak dobrać zespół do realizacji „pierwszego czyszczenia”. Podkreślimy rolę techników UR podczas pierwszego czyszczenia.
-
Przeciwdziałanie źródłom zanieczyszczeń.
W tym kroku podkreślimy, że nie wystarczy posprzątać maszyny. Trzeba też dotrzeć do źródła anomalii i usunąć ich przyczynę źródłową. Jest to jednocześnie początek przygody z Focus Improvement.
-
Wprowadzenie tymczasowych standardów.
Omówimy w tym kroku jak samodzielnie stworzyć karty kontrolne AUR. Powiemy o roli UR w tworzeniu dokumentacji TPM-AM. Nauczymy się też jak tworzyć instrukcje pracy One Point Lesson.
-
Przegląd standardów + metodyka szkoleń w ramach TPM.
W ramach szkolenia zwrócimy uwagę jak skutecznie szkolić pracowników z zakresu TPM. W jaki sposób tworzyć i używać Job Matrix do zarządzania wiedzą techniczną pracowników.
-
Niezależne sprawdzanie.
Uczestnicy będą mieli okazję poznać na podstawie przykładów czym jest niezależne sprawdzenie, jakie daje efekty i wymierne korzyści. W tym kroku podkreślimy, jak niezależne sprawdzenie maszyn w ramach AM staje się częścią Planned Maintenance oraz jak wykorzystać te informacje w ramach UR.
-
Kontrola i zarządzanie
Powiemy o roli przepływu informacji pomiędzy działem Produkcji i Utrzymania Ruchu. O tym, czym jest Gemba Walk w ramach TPM oraz w jaki sposób optymalizować działania TPM.
-
Autonomous Maintenance – Ciągłe doskonalenie.
Proces TPM nie ma końca. Codziennie pojawiają się nowe problemy techniczne, jakościowe. Odpowiedzią na nie jest sprawny i działający system TPM.
III – Planned Maintenance
Niesamowicie ważna część TPM skupiona jest na planowaniu działań Służb Utrzymania Ruchu. W tej części skupiamy się zarówno na planowaniu przeglądów jak i na realizacji zadań techników UR.
-
Analiza krytyczności maszyn ABC
Czym jest analiza krytyczności maszyn ABC? Do czego służy, jak ją stworzyć i do czego może służyć w codziennej pracy techników UR.
-
Wybór zadań Obsługi Technicznej
TPM to nie tylko działania prewencyjne. TPM do dobór odpowiedniej metody obsługi wyposażenia w zależności od konsekwencji awarii. W tym kroku skupimy się na doborze tych zadań.
-
Planowanie działań TPM-PM
W tej części szkolenia poruszymy kwestię planowania przeglądów maszyn, jak pogodzić plan produkcji i plan przeglądów dla Służb Utrzymania Ruchu
-
Analiza awarii.
Zadanie odpowiednich pytań po awarii może pozwolić uniknąć jej w przyszłości. W ramach ćwiczeń uczestnicy zapoznają się z pytaniami redukującymi awaryjność w przyszłości.
-
10 przyczyn awarii wg japońskiego podejścia
W ramach ćwiczeń, na przykładach uczestników, przeanalizujemy wybrane awarie i określimy ich przyczyny źródłowe w ramach japońskiego podejścia TPM.
-
Kluczowe wskaźniki dla TPM – OEE, MTBF, MTTR
Czym są wskaźniki OEE, MTBR, MTBF i jak je analizować .
IV – Podsumowanie szkolenia
-
Podsumowanie szkolenia
Podsumowanie szkolenia TPM Planned Maintenance. Część poświęcona na wymianę zdań, opinii oraz przestrzeń na panel dyskusyjny.
Podczas warsztatów w zależności od potrzeby, mogą zostać poruszone zagadnienia:
- Kaizen
- Smed
- Praca standaryzowana
- 5S
- OJT /TWI
- KPI
Podczas warsztatu uczestnicy mogą zapoznać się z narzędziami (w zależności od potrzeby):
- Diagram Spaghetti
- 5S – organizacja miejsca pracy
- SMED
- Arkusze pracy standaryzowanej
- Metoda Diagram Ishikawy
- Metoda 5xWhy
- PDCA
Zawartość merytoryczna warsztatu każdorazowo dostosowywany jest do potrzeb firmy
i rodzaju działalności prowadzonej przez firmę.
Informacje dodatkowe:
Dla kogo:
Warsztat przeznaczony jest dla inżynierów procesów, liderów zespołów produkcyjnych, osoby zajmujące się ciągłym doskonaleniem, technicy utrzymania ruchu, liderów Lean, kierowników produkcji.
Czas trwania:
Czas trwania warsztatów to 1 dzień.
Warsztat prowadzony jest przez doświadczonego trenera oraz praktyka TPM.
Korzyści dla firmy i uczestników warsztatu:
Te warsztaty to możliwość poprawy efektywności Twojego parku maszynowego. To szansa na poprawę komunikacji i współpracy wszystkich działów zaangażowanych w proces produkcji.
Warsztat pobudza do działania i jasno określa cel i sens działań związanych z TPM Autonomiczne Utrzymanie Ruchu.
Buduje też współpracę pomiędzy Działem Utrzymaniem Ruchu i Działem Produkcji.
Warsztat ten to doskonała okazja do rozpoczęcia nowego etapu w organizacji ukierunkowanego na efektywne wykorzystanie parku maszynowego.
Przykładowe problemy jakie można rozwiązać podczas warsztatu:
- Częste awarie maszyn
- Częste przestoje, w tym mikroprzestoje
- Bałagan w miejscu pracy i szukanie narzędzi
- Duże straty materiałowe wynikające z awaryjności maszyn
- Nieplanowane przerwy podczas realizacji planu produkcji wynikające z awarii
- Duże koszty wynikające z przestojów maszyn
Zapraszam do kontaktu i dopasowania szkolenia do Twoich potrzeb

Adrian Motyl - pasjonat TPM / SMED
Pasjonat TPM, SMED, optymalizacji prac Utrzymania Ruchu i podnoszenia efektywności parku maszynowego