Awaria czy usterka ?

Czy awaria i usterka maszyny to to samo?

Jakie są między nimi różnice i co na co wpływa? Zapraszam do artykułu, który wyjaśni subtelną ale istotną różnicę między tymi dwoma zjawiskami.

 

Język jakim się posługujemy ma znaczenie. I to nie tylko w literaturze pięknej ale także w codziennej pracy. A mówiąc o tej pracy, to nie myślę o pracy dyplomaty ale o zwykłej pracy techników Służb Utrzymania Ruchu. Pracy, która jest przesiąknięta zapachem smaru, pracy liczonej od awarii do awarii i pracy, choć brudnej to nad wyraz istotnej.

 

A wracając do języka, często spotykam się z używaniem na przemiennie dwóch określeń opisujących kondycję maszyny (lub jej brak). Awaria i usterka. Czy te dwa określenia to to samo? A jeśli nie czym się różnią?

 

Zacznijmy od definicji usterki? Czym dla mnie jest usterka?

 

-Parametry poza normą – o usterce będziemy mówić wtedy, kiedy maszyna nadal spełnia swoją funkcję (np. produkuje pełnowartościowy produkt) ale parametry pracy pewnych podzespołów są poza wymaganymi specyfikacjami np. łożyska mają podwyższone drgania, głośna praca.

 

Chwilowa utrata zdolności, mikroprzestoje – usterkę utożsamiam także z nielicznymi, chwilowymi zatrzymaniami maszyny. Ot takie chochliki, które kilka razy na zmianę zatrzymują maszynę, po czym reset i możemy dalej produkować.

 

Widoczne uszkodzenia wyposażenia – takie które choć są widoczne, nie zatrzymują jeszcze maszyny i pozwalają na kontynuację pracy. Takie uszkodzenia mogą być nagłe (np. w wyniku błędów obsługi, kolizji) lub stopniowe wynikające z zużycia. Mówiąc o takich uszkodzeniach mam przed oczami obraz widocznych wycieków hydraulicznych, uszkodzonego i przetartego okablowania, zdegradowane łożyska ślizgowe itd.

 

Dlaczego umiejętność diagnozowania usterek jest ważna? Ponieważ niewykryta zawczasu usterka albo ignorowane symptomy tychże zdarzeń w bliższej czy też dalszej perspektywie będą skutkowały awarią. A jednym z kluczowych celów służb utrzymania ruchu i kultury TPM jest przeciwdziałać awariom. Tym samym przechodzimy do drugiej części pytania: czym jest awaria.

 

 

O ile definicja usterki może na sparzać pewnych problemów i być przedmiotem dyskusji (różne interpretacje) o tyle, jestem przekonany, określenie czym jest awaria jest relatywnie proste.

Awaria – to najprościej mówiąc utrata funkcjonalności maszyny.

Nie zawsze łączy się to z jej zatrzymaniem. To utrata funkcji jaką ma spełniać nasz park maszynowy.

 

Zatrzymanie maszyny– tu nie trzeba wiele pisać. Maszyna jest zatrzymana, dalsza praca jest niemożliwa.

 

Utrata podstawowych funkcji – mowa tu o niemożliwości spełnienia wymaganych i podstawowych funkcji parku maszynowego.Wymagań bezpieczeństwa, wymagań jakościowych (produkcja wadliwych detali),

Zarówno awaria i usterka jest stanem niepożądanym. Nie mniej jednak, tak jak wspomniałem, istnieje silna zależność między nimi. Awaria nie zamieni się w usterkę (choć słyszano przypadki, że maszyna sama się naprawiła) natomiast usterka w większości przypadków, wcześniej czy później przerodzi się w awarię. Dlatego duży nacisk, w naszych działaniach TPM powinniśmy kłaść na identyfikację i usuwanie usterek.

Szkolić operatorów, uświadamiać ich o tym czym są usterki i jaki mają skutek. Mało tego, odważnie powiem pokazywać, namacalnie, jak wyglądają typowe usterki dla maszyny, działu, procesu. Pokazać fizycznie lub na zdjęciach żeby pobudzić wyobraźnię i budować kulturę techniczną. I najważniejsze. Zgłaszać zauważone usterki do służb Utrzymania Ruchu. A potem je usuwać. A mam to znajdzie się czas, kiedy dzięki usuwaniu usterek spadnie nam awaryjność.

 

 

Zobacz także:

10 poawaryjnych pytań które poprawią Twoje OEE

7 mitów na temat TPM

Piramida eskalacji postoju maszyny

Analiza krytyczności maszyn ABC w ramach TPM

Dobór metody przeciwdziałania awariom w TPM

Oceń proszę post

Wybierz liczbę gwiazdek

Średnia ocena: 4.8 / 5. Liczba ocen: 4

Brak ocen. Bądź pierwszy który oceni.

04 comments on “Awaria czy usterka ?

Leave a comment