Jak wybrać obszar na warsztaty SMED

Jak wybrać obszar lub na której maszynie przeprowadzić pierwsze warsztaty SMED?

Decydujesz się na Warsztaty SMED oraz optymalizację procesu przezbrojenia parku maszynowego w swojej organizacji? To dobrze! Wszakże przezbrojenia maszyn, tak jak i awarie, to nieodzowna częścią Twojego procesu produkcyjnego. I podobnie jak awarie, przezbrojenia można także optymalizować. W najbliższych artykułach chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą i spostrzeżeniami na temat SMED. Ale zanim do tego przejdziemy, powiem Wam czym dla mnie osobiście jest SMED.

 

SMED – czyli optymalne przezbrojenie.

Dla mnie osobiście SMED to przemyślana i zoptymalizowana metoda przezbrojenia. Czy zgodnie z definicją musi być ona jednominutowa (Single Minute Exchange of Die)? Dla mnie nie. Bywałem na projektach, gdzie wymiana form w wtryskarce (dwie formy razem 8 ton) zajmowało około 1:45h. I to już był sukces. Dla mnie ów pojedyncze minuty w przezbrojeniu to cel. Tak jak celem jest „zero awarii” w TPM. Cel, którego być może nigdy nie osiągniemy, ale do którego trzeba dążyć. Czy można powiedzieć, że firmy które maja awarie nie maja TPM? Nie. Tak samo nie można powiedzieć, że firmy, które przezbrajają się powyżej 9 min nie mają SMED. Mogą mieć. Ot, taka specyfika pracy i procesu.

 

Czym zatem jest dla mnie SMED? To trochę jak z praca standaryzowaną. To najlepsza obecnie metoda przezbrajania maszyny To najszybsza, pozbawiona marnotrawstwa czasu metoda z zachowaniem norm jakościowych oraz z uwzględnieniem bezpieczeństwa.

 

Wracając do sedna tego artykułu. Skoro zdecydowałeś się na optymalizację przezbrojeń u siebie w firmie (chwała Ci za to) to być może zastanawiasz się jaki obszar lub która maszyna najlepiej się do tego nadaje. Opcji jest kilka, wybór należy do Ciebie.

 

  1. Najłatwiejsze przezbrojenie.

To dobry pomysł, żeby zacząć przygodę z SMED małymi krokami. Zacznij tam, gdzie będzie Ci najłatwiej. Wybierz nieskomplikowany proces przezbrojenia w którym w jasny i klarowny sposób będziesz mógł wyłonić poszczególne kroki. Niech to będą warsztaty SMED podczas których szybko, wraz z grupą, określicie co należy do czynności wewnętrznych a co do zewnętrznych. Na trudniejsze przezbrojenia przyjdzie czas. No i obowiązkowo niech to będzie przezbrojenie wykonywane przez jedną osobę. Chodzi o to, żeby skupić się na obserwacji zadań jednej osoby. Na przezbrojenia dwu lub trzy osobowe przyjdzie jeszcze czas. Skup się na metodyce, nie potrzebujesz dodatkowego zamieszania.

  1. Najdłuższy czas przezbrojenia

Wybór „najłatwiejszego” przezbrojenia to jedna z opcji. Pozwala nieco poćwiczyć przed poważniejszymi warsztatami SMED. Inną opcją jest analiza przezbrojeń jakie mamy w firmie i wybranie maszyny czy też procesu który w określonym przedziale okresu zajmuje najwięcej czasu. Specjalnie używam tu nieco enigmatycznego języka mówiąc o największej stracie czasu w określanym okresie. Czemu wprost nie mówię żeby wybrać najdłuższe przezbrojenia? Bo być może będzie u Ciebie sytuacja, że „Maszyna A” ma przezbrojenie które trwa 16 godzin. W ciągu miesiąca są średnio 2 takie przezbrojenia. Jest też „Maszyna B” której czas przezbrojenia to „tylko” 4 godziny. Wiec o niebo lepiej niż „Maszyna A” Natomiast ilość przezbrojeń na tej maszynie to średnio 3 na tydzień. 3 przezbrojenia tygodniowo po 4 godziny dają nam 48 godzin postoju na przezbrojenie w miesiącu.

Zakładając redukcję czasu przezbrojenia o ok 10% ( realne podejście) daje nam to oszczędności:

„Maszyna A” – 3,2  godzin oszczędności w skali miesiąca

„Maszyna B” – 4,8 godzin oszczędności w skali miesiąca

 

  1. Zacznij od TOC

Nie jestem ekspertem od TOC ( Theory of Constraints) ale punkt widzenia jaki daje nam Teoria Ograniczeń w kontekście SMED jest profesjonalnym i świadomym podejściem. Czemu akurat TOC / wąskie gardła? Bo skoro mamy wiele rodzin produktów, różne partie, referencje i maszyny warto je usprawniać w miejscach które stanowią ograniczenia naszego procesu produkcyjnego. Zgodnie z TOC, jeśli poprawimy przepływ materiału i wyeliminujemy ograniczenia oraz marnotrawstwo (MUDA) z wąskiego gardła cały nasz strumień wartości powinien ulec poprawie. Teoria słuszna i warto ją rozważyć.

 

 

  1. Fokus na kreatywny TEAM.

Większość z nas lubi opierać swoje decyzje o dane. Szczególnie w życiu zawodowym. Tak samo jest przy wyborze obszaru do optymalizacji przezbrojeń. Jednak poza danymi, Gemba to także ludzie. I tu pojawia się czwarta propozycja. Rozpocząć działania SMED tak, gdzie masz najbardziej zaangażowany zespół. Tam, gdzie na hasło „problem” słyszysz odpowiedz „rozwiązanie”. Tam gdzie „nie da się” i „zawsze tak było” nie istnieje a zamiast tego króluje „spróbujmy, zawsze to coś do przodu”.

Powyżej przedstawiłem Ci 4 możliwości gdzie rozpocząć działania związane z Warsztatami SMED. Od najłatwiejszego obszaru poprzez teorię ograniczeń, koncentrując się na najdłuższych aż po skupieniu się na zgranym zespole. Którą drogę wybierzesz to już zależy od Ciebie. Jedno jest pewne, będzie to dobry wybór. A być może znasz inne metody? Jeśli tak, podziel się nimi w komentarzu.

 

 

Oceń proszę post

Wybierz liczbę gwiazdek.

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 8

Oceń pierwszy

One comment on “Jak wybrać obszar na warsztaty SMED

Leave a comment