Markowanie śrub

Jaki jest sens markowania śrub? Co się za tym kryje i jakie korzyści przynosi w ramach TPM?

Markowanie śrub jest częścią Visual Management jaki stosujemy w Total Productive Maintenance.

Jest to bardzo szybka, łatwa, tania a zarazem efektywna metoda która informuje nas, czy dane elementy i podzespoły są na swoim miejscu i czy nie nastąpiło poluzowanie się śrub co może prowadzić w konsekwencji do niesprawności maszyny.

Kiedy zatem warto stosować markowanie śrub?

Markowanie śrub stosujemy do połączeń elementów które wibrują, drgają, lub są narażone na wszelkiego rodzaju uderzenia( np. shockabsorbery). Impulsem do markowania może być awaria która miała miejsce w przeszłości, w stosunku do której, jako przyczynę źródłową zidentyfikowano poluzowanie się śrub co doprowadziło finalnie do awarii lub wpłynęło na jakość produktu. Szczególnie warto rozważyć tą metodę gdy nie mamy możliwości zastosowania dodatkowych zabezpieczeń przez odkręcaniem takich jak nakrętki samohamowne czy też podkładki sprężyste.

Jednakże, trzeba zdawać sobie z tego sprawę, że samo markowanie nie rozwiązuje żadnego problemu i nie zabezpiecza nas na przyszłość. Kluczem do sukcesu jest okresowa kontrola markowanych miejsc. Nic to nie da jeśli oznaczymy kluczowe w naszej opinii śruby i nie będziemy ich okresowo kontrolować. Efekt będzie taki, że gdy wystąpi kolejny problem techniczny stwierdzimy, że istotnie śruba się poluzowała. Dlatego po dokonaniu markowania śrub cykliczną kontrolę trzeba ująć w zakresie przeglądów techników utrzymania ruchu w CMMS lub też dodać do kart kontrolnych Autonomicznego Utrzymania Ruchu.

Do samego markowania śrub warto też podchodzić z rozsądkiem. Zaznaczajmy tylko te obszary, które chcemy rzeczywiście kontrolować. Sama kontrola będzie wymaga czasu, wiec warto mieć to na uwadze przy używaniu tej metody. Trzeba też pamiętać, żeby podczas wymiany podzespołów usunąć stare znaczniki i nanieść nowe. Brak tych działań wprowadzi dezorientację podczas kolejnych kontroli.

Przy pomocy markowania śrub możemy zrealizować jeszcze inne zadanie. Możemy użyć tego narzędzia do potwierdzenia, że dane połączenie śrubowe np. w procesie produkcji czy montażu podzespołów zostało odpowiednio dokręcone (np. z odpowiednim momentem). Jest to element kontroli i zarządzania wizualnego.

Oceń proszę post

Wybierz liczbę gwiazdek.

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Oceń pierwszy

Leave a comment